YÜKSEK RİSKLİ GEBELİK – PERİNATOLOJİ

Mart 2018
P S Ç P C C P
     
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

PERİNATOLOJİ NEDİR ?

Perinatoloji, riskin yüksek olduğu ya da problemli gebelikleri belirleyerek henüz anne karnında bulunan bebekte olan ya da olabilecek problemlerin teşhisi ve tedavisini yapan bilim dalıdır. Perinatoloji aynı zamanda Yüksek Riskli Gebelik ya da “Maternal Fetal Tıp” olarak da geçmektedir.

Tıp fakültesini bitirdikten sonra Kadın Hastalıkları ve Doğum alanında ihtisas yapan ve sonra 3 yıl Perinatoloji üst ihtisası yapan kişiler Perinatolog adını alırlar.  Perinatologların bir diğer ismi de “Yüksek Riskli Gebelik Uzmanı”dır.

 • Detaylı Fetal Ultrason-Eko-Doppler-İkinci düzey: Fetus’un (rahim içersindeki bebek) tüm organlarını, sistemlerini, Doppler ile kan akımlarını ve su miktarını ultrason (ses dalgası) ile incelemek ve sorun varsa tanımlamaktır. Ayrıca anne adayının erken doğum riski, gebelik tansiyonu-preeklampsi, gebelik şekeri, fetusun büyüme sorunları hakkında bilgi elde etmek de mümkündür. Bu çalışma ile fetus ve anne düşük, orta, yüksek riskli olarak sınıflandırarak izlem, tedavi, doğum zamanı, şekli ve diğer unsurlara karar verilir. Ek olarak üç ve dört boyutlu ultrason görüntüleri de elde edilir.
 • Fetal Ekokardiografi: Fetus’un kalbinin değerlendirme işlemidir. Fetus’un kalbi sistemik bir şekilde çalışılır, normal yapılar ve varsa kalp anomalisi tanımlanır, izlem, genetik çalışma, doğum zamanlaması ve şartları hakkında bilgi sağlanır.
 • Fetal Nörosonografi: Fetus’un beyin ve omurilik (spina) yapılarının değerlendirme işlemidir. Fetus’un beyin ve omurilik yapısı sistemik bir şekilde çalışılır, normal yapılar ve varsa  anomalisi tanımlanır, izlem, genetik çalışma, doğum zamanlaması ve şartları hakkında bilgi sağlanır.
 • Fetal Doppler: Ultrason cihazının Doppler özelliği ile fetus’a ait kan akımları  ve bulgular yorumlanarak fetus’un iyilik durumu değerlendirilir.
 • Maternal Doppler: Ultrason cihazının Doppler özelliği ile annenin rahim damarlarındaki kan akım biçimi, direnci incelenir ve fetus’u büyütme potansiyeli, gebelik tansiyonu-preeklampsi gelişme riski hakkında bilgi sağlanır.
 • 11-14 hafta, Birinci trimester tarama, NT (ense kalınlığı) ölçümü: İlk üç ay, 11-14 hf. döneminde fetus’un NT ölçümü, baş-popo uzunluğu ve gerekirse diğer yapıların ölçümü ve erken fetal anomali, kalp taraması yapılır. 
 • İkiz ve Çoğul gebelikler: İkiz, üçüz gibi çoğul gebeliklerde koryon (plasenta-fetus eşi)  ve amniyon (su kesesi) yapıları ve ayrıca fetal yapılar, organlar değerlendirilir, koryon-amniyon tipine göre izlem, doğum zamanına ve şekline karar vermek için bilgi sağlanır. 
 • 3D /4D, Üç ve Dört Boyutlu Ultrason: Fetus’un yüzünün ve dış yüzey yapılarının üç ve dört boyutlu, renkli bir şekilde görüntüleme yöntemidir. Anne-Babanın fetus’un yüzünün 3D/4D ile görmesi, fetus ile bağlarının gelişmesini sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca bazı durumlarda tıbbi amaçla kullanılmaktadır. Ultrason görüntülerinin hacim olarak kayıt edilerek daha sonra üzerine çalışma imkanı sunmaktadır.
 • Amniosentez: İkili, üçlü ve dörtlü test sonucu artmış risk veya 11-14 haftada artmış ense kalınlığı veya ultrasonda anomali tespit edilmiş ve genetik çalışma gerektiryorsa, genetik geçişli hastalıklar, kromozom anomalileri ve bazı enfeksiyonların araştırılması için ultrason eşliğinde fetus’un su kesesinden su alma ve genetik çalışma işlemidir.
 • CVS-Koryon villus örneklemesi: İkili test sonucu artmış risk veya 11-14 haftada artmış ense kalınlığı veya ultrasonda anomali tespit edilmiş ve genetik çalışma gerektiryorsa, genetik geçişli hastalıklar, kromozom anomalilerinin araştırılması için fetus’un plasenta’sından (fetus’un eşi) örnekleme yapma ve genetik çalışma yapmaktır.
 • Riskli gebelikler ve fetal anomalilerde danışmanlık: Daha önce anomalili veya genetik geçişli bebek doğum öyküsü, anomali tespit edilmiş olması, erken doğum ve gebelik tansiyonu-preeklampsi, fetus’un büyüme sorunları ve su gelişi ve buna benzer durumlarda ultrason ve klinik değerlendirme ile gebelik izlemi, süreci ve doğum zamanı ve şekline karar vermek için bilgi sağlanır.
 • Genetik geçişli hastalıklarda prenatal tanı: Genetik geçişli, aileden kalıtımlı hastalıklarda prenatal-doğum öncesi araştırma yapmaktır. 

Yorum yok

Yoruma kapalı.